הכר את רכבך

image_pdfimage_print

מושגי רכב – חשוב לקרוא ולהכיר!

כל יום, אנו נכנסים לרכב ונוהגים כמעט בלי להכיר את כל החלקים שאחראים לנסיעה. בדיוק בשביל זה, נכתב המאמר … קריאה מהנה!

 

אלטרנטור

אלטרנטור דומה בתפקידו לדינמו כמו שהיה פעם מותקן על האופניים. האלטרנטור מסתובב ע"י רצועת המנוע והוא זה שאחרי על טעינת המצבר. למעשה, בעזרת סיבובים הוא רץ ביחד עם רצועת הטיימינג שרצה ביחד עם המנוע, כך מטעינים את המצבר שנותן חשמל לרכב. בגלל שהאלטרנטור שומר שהמצבר לא ייגמר במהלך הנסיעה, חשוב לא להשאיר אורות או דברים דולקים בזמן שהרכב לא מונע.

 

קרבורטור

קרבורטור הוא החלק שנמצא במנוע בנזין המשלב בין הבנזין לאוויר בשביל בערת המנוע. כדי שהמנוע יעבוד צריך דלק? אז זהו, שלא רק. צריך יחס נכון בין דלק לאוויר. דלק לבד לא יצית את המנוע והאוטו ישאר דומם. צריך לערבב את שני המרכיבים, בכל אחד ממצבי הנסיעה. לשם כך הומצא הקרבורטור, להלן "מאייד" בעברית. הקרבורטור בעצם אחראי להעביר תערובת דלק ואוויר אל תוך הצילינדר תוך שהוא שומר על איזון מושלם של אוויר ודלק בכדי שהמנוע יוכל לבצע פיצוץ.

 

בקרת שיוט

לחצן הקסם, כשלוחצים עליו אז אפשר לעזוב את הגז והרכב ימשיך לשייט במהירות. בקרת שיוט היא מערכת המאפשרת לשמור על מהירות קבועה בנסיעה ללא צורך בלחיצה על דוושת ההאצה, ע"י הוראה של הנהג. מדובר במנגנון שהנהג מפעיל כאשר הוא נוסע במהירות מסויימת וברצונו לשמור על אותה מהירות. לחיצה על הכפתור שומרת על מהירות הנסיעה עד לבלימה הראשונה.

 

חיישן חמצן לרכב

בכל חיישן חמצן ישנה אלקטרודה אשר חשופה בצידה האחד לאוויר אטמוספרי ובצידה השני לגזי הפליטה. תפקיד החיישן לנטר את מצב התערובת ולדווח למחשב ניהול המנוע על תקינות התערובת. סוגי חיישנים: טיטניום, זירקוניום ופס רחב. החיישן הנפוץ ביותר הוא מסוג זירקון.

 

הזרקת דלק ישירה

מערכת הדלק היא המערכת האחראית על אספקת הדלק מהמנוע אל המכונית. בהזרקה ישירה מוזרק הדלק ישירות לתוך הצילינדר דרך המנוע. עקב המבנה המיוחד של הבוכנה, מתקבל ערבוב אידיאלי הגורם להצתה קלה וכתוצאה מכך לתצרוכת דלק נמוכה.

 

יחידת בקרה אלקטרונית לשיפור היציבות – ABS

בקרת היציבות פועלת באמצעות שימוש במערכת ה- ABS, מערכת שתפקידה לשפר את יציבות הרכב ולהקטין את סכנת התהפכותו. לסייע לנהג בשמירת כיוון נסיעה במצבים קריטים ושמירה על יציבות מערכת הגלגלים. במקרה והרכב עומד לסטות מנתיב או להיזרק מנתיב כלומר, הרכב מאבד שליטה תדלק נורת בקרת יציבות בלוח המכוונים והמחשב ברכב ייצב את הרכב באופן אוטומטי לפי חיישנים ביחידת הבקרה. המערכת מיצבת את המרכב בפניות חדות והעברות משקל מהירות. תפקיד המערכת לשפר את יציבות הרכב.

 

מגבר בלם הידרואלי

מגבר בלם הידראולי ( HBA ) – מוסיף לעוצמת הבלימה של הרכב בזמן חירום משאבה הידראולית שתפקידה להפחית את המאמץ הנדרש ללחיצה על דוושת הבלם.

 

מסרק הגה

מסרק ההגה הוא חלק במערכת ההיגוי ההופך את התנועה הסיבובית של גלגל ההגה, לתנועה קווית הדוחפת את גלגלי הרכב ימינה ושמאלה.

השאר פרטים ויועץ שירות מייד איתך

צרו קשר