החלפת ברקסים וצלחות ברכב

image_pdfimage_print

מתי מחליפים בלמים וצלחות בלם?

מערכת הבלמים (ברקסים) היא מערכת בטיחות מדרגה ראשונה. בזכותה הרכב מסוגל לעצור, להאט או לבלום במצבי חירום ולכן חשוב מאוד להקפיד על טיפולים בזמן ולהיצמד להוראות היצרן. ישנם שני סוגים של מערכות בלימה ברכב: בלמי דיסק (פופולריים בכל המכוניות) ובלמי תוף (מערכת מיושנת יותר) – שניהם מבוססים על נוזל הידראולי המוזרם במערכת סגורה.

בלמי דיסק פועלים על עיקרון של היצמדות רפידות בלימה אל צלחות הבלם (דיסק). בלמי תוף פועלים על עיקרון דומה, אך רפידות הבלימה מתחככות ונצמדות אל דפנות "תוף" המחובר אל הגלגל. מתי נדע שעלינו להחליף ברקסים וצלחות בלם?

טיפול תקופתי

יש להחליף את צלחות הבלם ורפידות הבלימה לפי מספר הקילומטרים שקבע היצרן בטיפול התקופתי. בדרך כלל מוחלפים הבלמים אחת לשנתיים – תלוי כמובן באופי השימוש בהם. ככל שתבלמו חזק יותר ובאופן תכוף יותר, כך הבלאי יואץ בהתאם.

בטיפול התקופתי בוחן מכונאי הרכב את רמת הבלאי: האם יש חריצים על צלחת הבלם? אם כן, כושר הבלימה יורד ובמקרים רבים חורטים (מחליקים) את הצלחת, או במקרים בהם היא דקה מדי – מחליפים אותה בחדשה. כמו כן הוא בודק את עובי רפידות הבלימה. אם הן דקות מדי, הן תוחלפנה בחדשות. ברכבים רבים יש כבר מערכת מובנית המתריעה על רפידות שחוקות ומדליקה נורית אזהרה בלוח המחוונים.

רעשים וחריקות

חשוב להיות קשובים במהלך הנסיעה לרעשים חריגים, במיוחד מכיוון הבלמים. אם שמעתם חריקות מוזרות במהלך הבלימה, זה סימן לשחיקה מתקדמת של רפידות הבלימה או צלחות הבלם. רעשים אלה לא יחלפו מעצמם – כדאי לגשת בדחיפות למוסך, לאבחן ולתקן בהתאם לצורך.

החלפת בלמים וצלחות בלם

טפטופים או רטיבות

מערכת הבלימה פועלת על הידראוליקה – עם הלחיצה על הדוושה מוזרם נוזל מיוחד מהבוכנה הראשית אל צינורות הבלימה, ומשם אל בוכנות קטנות המצמידות את רפידות הבלימה אל הצלחות. גיליתם טפטופי שמן בצמוד לגלגל? מצאתם רטיבות שמנונית על הצמיג או הגלגל? כפי הנראה מדובר בדליפת נוזל בלימה.

זוהי תקלה המצריכה טיפול מיידי, שכן ברגע שחודר אוויר למערכת כל עוצמת הבלימה נפגמת.

תחושה ספוגית בדוושת הבלם

תגובה טובה של בלמים נמדדת בין היתר במהירות התגובה מרגע הנחת הרגל על דוושת הבלם. אם במהלך הנסיעה ניסיתם לבלום וגיליתם שהדוושה שוקעת, עוצמת הבלימה רכה מדי, או תגובת הבלמים איטית מהרגיל, ישנה תקלה במערכת. במקרים אלה חשוב להיכנס מיד למוסך ולטפל בבעיה.

לטיפול – צרו קשר עם מוסך מורשה מאזדה פורד – מרכז שירות אדיב א. ארמוזה בירושלים

צרו קשר