החלון החשמלי הפסיק לפעול. מה עושים?

image_pdfimage_print

לרכיבים חשמליים יש טבע מוזר – להתקלקל בדיוק ברגע שאנחנו צריכים אותם. וזה עוד יותר מעצבן כשזה קורה סתם ככה פתאום, בלי שום סימנים מקדימים. המצב דומה גם במערכת החלונות החשמליים – אותה המצאה טכנולוגית שפותחה עוד בשנות ה-70 עבור מכוניות אמריקאיות יוקרתיות.

היפנים החדירו את הפינוק הזה לכל רכב בתחילת שנות ה-90, ומאז נדיר מאוד למצוא רכבים בישראל עם חלונות ידניים. אבל כשהחלונות מתקלקלים, זה קורה תמיד ברגע הכי בעייתי: בקיץ, כשאתם רוצים לאוורר את המכונית או לסגור את החלון כי הפעלתם מזגן; בחורף, כדי לא לקפוא מקור או להירטב; ובלילה, כשאתם חונים ורוצים לנעול את הרכב.

שנתונים מסוימים של רכבי מאזדה 3 לקו במחלת "החלון החשמלי": תופעה זו כללה חלונות שאינם מתרוממים או יורדים, או תקלה כללית של חלון הנהג והנוסע שלצידו לאחר החלפת מצבר.

מהם הסימפטומים והפתרונות האפשריים לטיפול בתקלה?

•    החלון יצא מאיפוס

החלפתם מצבר לאחרונה ואחד החלונות במאזדה 3 שלכם לא נסגר עד הסוף? כנראה שעליכם לבצע איפוס מחדש למערכת החלונות. התניעו את הרכב, שבו במושב הנוסע שלצד הנהג, סגרו את החלון עד הסוף והחזיקו את הכפתור לחוץ במשך 5 שניות. כעת, פיתחו את החלון עד הסוף והחזיקו את הכפתור לחוץ למשך 5 שניות. בצעו שוב בדיוק לפי הסדר את אותה פעולה בחלון הנהג. לאחר מכן דוממו את המנוע, התניעו שוב וודאו שהחלונות עולים ויורדים עד הסוף.

•    החלון החשמלי תקוע

אם ניסיתם להרים או להוריד את החלון ושמעתם זמזום או תקתוק מפנים הדלת, כנראה שהמנגנון התקלקל. מדובר ב"שבלול חשמלי" עם צמד זרועות גמישות, כאשר זרוע אחת אחראית על הרמת החלון וזרוע שנייה אחראית על הורדתו. ה"תקתוקים" החשמליים ששמעתם מעידים על מנוע חשמלי תקול במנגנון או זרוע חשמלית תפוסה. במקרים אלה לא מתקנים את הרכיב אלא מחליפים למנגנון חדש.

•    תקלה כללית בכל החלונות

כאשר כל החלונות החשמליים אינם מגיבים, מדובר כנראה בתקלה של פיוז שרוף. פיוז הוא למעשה נתיך ואפשר להשוות את אופן התגובה שלו למפסק חצי אוטומטי בלוח החשמל בבית: במצב של עומס יתר או קצר חשמלי, המפסק קופץ ומונע נזק לרכיב החשמלי או גרוע מכך, מונע שריפה.

במכונית שלכם המצב דומה: ישנו לוח נתיכים ולכל רכיב חשמלי או קבוצת רכיבים ישנו פיוז. סביר להניח שאם ניסיתם להרים בבת אחת את כל החלונות יצרתם עומס יתר על הפיוז, והוא נשרף. החלפת הפיוז פשוטה ומהירה – מומלץ להיעזר בחוברת ההדרכה שקיבלתם עם הרכב כדי לאתר את לוח הנתיכים ואת הפיוז שעליכם להחליף. מסיבה זו, תמיד מומלץ לשמור במכונית חבילת פיוזים רזרבית.

צרו קשר