ההגה ננעל – מה עלי לעשות?

image_pdfimage_print

ההגה ננעל – מה עלי לעשות?

גלגל ההגה ננעל במקומו כחלק ממנגנון הבטיחות של הרכב. המטרה העיקרית של נעילת ההגה היא למנוע את תנועת הרכב כאשר אין מפתח להנעה, או כאשר מנסים להניע את הרכב עם מפתח שאינו מתאים. ביטול נעילת ההגה מחייב את התנעת הרכב באמצעות המפתח המקורי.

הנה כמה תופעות שכיחות במהלכן ננעל ההגה – ופתרונות אפשריים:

ההגה ננעל בתחילת הנסיעה

נהגים מדווחים לא פעם כי ההגה נותר נעול גם לאחר שהכניסו מפתח להנעת הרכב. כאשר זה קורה, כנראה שלא תוכלו להניע את המכונית. אבל לפני שאתם מתקשרים למכונאי, נסו להסיט את ההגה שמאלה וימינה. לפעמים ההגה נתפס וטלטול ההגה ישחרר אותו.

שחיקה

אם בשום אופן אינכם מצליחים להניע, סביר להניח שרכיבי המפתח שלכם שחוקים ועליכם להחליף למפתח חדש. במקרה שהמפתח שחוק, פגום או מכופף, נסו למשוך את המפתח כלפי חוץ במשיכה קלה בלבד תוך כדי נענוע וסיבוב עדין. אם הצלחתם, כנראה שהמפתח פגום או שקיים כשל במנגנון ההצתה. לא תהיה לכם הזדמנות שנייה להתניע את הרכב במפתח, לכן עדיף להשיג מידית מפתח חדש. אם הבעיה לא נפתרת, מן הסתם מדובר בתקלה בגליל ההצתה ועליכם לפנות למוסך.

לכלוך

גורם אחר להגה תקוע היא שכבת לכלוך שמונעת מהמפתח להפעיל את ההצתה של הרכב, ובכך גם משביתה את הפעלת ההגה. היזהרו שלא לדחוף את המפתח בכוח. מנגנון ההצתה עדין ומורכב, ואתם עלולים לפגוע בו. ניתן להסיר את הלכלוך באמצעות תרסיס ניקוי מיוחד למכשירים אלקטרוניים, ולאחר מכן להחליק את המפתח בעדינות פנימה והחוצה כמה פעמים עד לתנועה חלקה. שימו לב: אין להשתמש בשיטה זו ברכבים המותנעים על ידי מפתח חכם בעל תכונת אבטחה גבוהה דוגמת הונדה וטויוטה).

ההגה ננעל תוך כדי נסיעה

מפחיד לאבד שליטה על הגה המכונית תוך כדי נסיעה. ההשלכות לתקלה הזו הן איומות, ולכן אם ננעל לכם ההגה בזמן הנסיעה, עליכם לעצור את הרכב מידית ולנסות לגלות מה גרם לנעילת ההגה.

מספר סיבות עלולות לגרום לנעילתו באופן פתאומי, וביניהן, תקלה במשאבה ההידראולית של ההגה. מטרתו של הגה כוח היא להעניק לנהג יכולת סיבוב קלה יותר של ההגה ללא מאמץ פיזי מיוחד. כאשר המנוע משתתק בטעות, הוא גורם למשאבה ההידראולית לאבד את אותו כוח הידראולי המקל על סיבוב ההגה.

סיבה אחרת יכולה להיות נהיגה שבמהלכה ביצעתם כמה פניות חדות מדי בפרק זמן קצר. ברכב עם הגה כוח, פניות חדות עלולות לגרום לאובדן הכוח של משאבת ההגה. כתוצאה מכך יהיה לכם קשה עד בלתי אפשרי לשלוט בו.

כמה סימנים מעידים על משאבת הגה כוח פגומה וביניהם:
–    תגובת הגה איטית.
–    צלילים מייבבים וצורמים בזמן סיבוב ההגה.
–    נעילת מנגנון ההצתה.

צרו קשר