טסט לרכב- כל מה שצריך לדעת

הכנת הרכב לקראת טסט

 

החוק בישראל מחייב כל בעל רכב רשום לסור אל אחד ממכוני הרישוי הפזורים ברחבי הארץ על מנת לבצע מבחן רישוי שנתי. מבחן זה נקרא בעגה הפופולארית "טסט", וזאת בשל העובדה שהוא בודק את תפקודי הרכב במצבים שונים. אל הטסט יש להגיע עם רישיון רכב מקורי ומשולם. ניתן לשלם את הרישיון בבנק הדואר או בעמדה של משרד הרישוי. לאחר התשלום מקבל הנהג רישיון רכב חדש ובו הוא משתמש על מנת לבצע את המבחן השנתי.

 

מלבד רישיון רכב מקורי משולם נדרש בעל הרכב להציג תעודת זהות מקורית. במידה והמבחן השנתי מתבצע על ידי מיופה כוח, עליו להצטייד ביפוי כוח המצורף לרישיון הרכב ובתעודת זהות מקורית של בעל הרכב ושל מיופה הכוח. מכוני רישוי מונחים להקפיד על בדיקת המסמכים הללו ולכן כדאי להכינם מראש. מעבר לכך, את מבחן הרישוי לא ניתן לבצע ללא תעודת ביטוח מקורית בתוקף. רק בהינתן המסמכים הללו רשאי בעל הרכב לבצע את המבחן ולקבל את המדבקה המיוחלת.

טסט לרכב - כל מה שצריך לדעת

מה כולל מבחן הרישוי?

מבחן רישוי שנתי לרכב מתבצע במסלול יחסית קבוע. יש להבחין בין רכבים רגילים לבין רכב שגילו מעל 15 שנה. ברכב כזה מחויב הבעלים להציג אישור מטעם מוסך מורשה המעיד על ביצוע בדיקה ועל תקינות מערכת הבלמים. הבדיקה מתחילה עם מערכת התאורה ברכב, כולל 4 מהבהבים למצבי חירום, ממשיכה עם תקינות המגבים בחלון הקדמי והאחורי ועם תקינות המערכת להתזת מים לשמשות. הבוחנים דורשים להחליף מגבים יבשים או קרועים ולרוב ניתן לרכוש אותם בעלות של כמה עשרות שקלים.

בדיקה נוספת הנכללת בתוך מבחן הרישוי השנתי היא של משולש אזהרה, מגבה, אפוד זוהר ואשפתון. ברכב מסחרי נבדק גם מכשיר כיבוי אש הנדרש לפי הנחיות משרד התחבורה ומשרד הרישוי. במהלך הבדיקה מתבקש בעל הרכב להחליף מראות שבורות או סדוקות ולהחליף צמיגים יבשים, סדוקים או שחוקים. יש לציין כי מבחן הרישוי כולל כיוון אורות לפני חזית ובכל מקרה חל איסור לבצע כיוון גלגלים בתוך מכון שפוסל את הרכב בגין ליקוי זה.

 

מה קורה אם מוצאים ליקויי בטיחות?

מבחן רישוי מוצלח מסתיים בתוך זמן קצר ואחריו יכול בעל הרכב ליהנות מנסיעה בטוחה למשך תקופה של שנה. במידה ומכון הרישוי מוצא ליקויים, על בעל הרכב לרשום את הממצאים ולהמציא אישור מוסך וחשבונית תיקון. האישור והחשבונית מהווים תנאי לקבלת הרכב לבדיקה חוזרת. יש להדגיש כי אישור מוסך וחשבונית תיקון אינם מספקים פטור לביצוע הבדיקה השנתית, אלא פשוט מקנים לבעל הרכב את הזכות לבצע טסט נוסף.

 

מבחן הרישוי השנתי אמור להבטיח כי הרכבים הנמצאים על כבישי ישראל עומדים בכל הוראות ותקנות הבטיחות. המבחן הזה אינו מהווה שום סוג של תחליף לטיפולים התקופתיים הנדרשים על פי ההוראות הספציפיות של יצרניות הרכב.

 

היעילות של מבחן רישוי שנתי

מדי תקופה עולה לדיון הנושא של יעילות מבחן הרישוי השנתי. מי שמצדד במבחן טוען כי מדובר על כלי משמעותי העומד לרשות משרד הרישוי, משרד התחבורה וגורמי האכיפה השונים. מצד שני, המתנגדים גורסים כי מבחן הרישוי השנתי הוא אינו יעיל והוא מהווה עילה לגביית מיסים ותשלומים מצד הנהגים. סביר להניח כי האמת נמצאת איפשהו באמצע, אך כל עוד מדובר על הנחיה המחויבת על פי חוק יש להקפיד עליה.

 

לסיכום, הסייגים בעד ונגד הבדיקה השנתית אינם רלוונטיים עבור נהגים המעוניינים לשמור על החוק. יש לבצע את הבדיקה מדי שנה וליהנות מהיתרונות שלה בתור אמצעי בטיחות.

 

השאר פרטים ויועץ שירות מייד איתך