איך יודעים שהמצבר הלך?

image_pdfimage_print

כל הסימנים מראים: הגיע הזמן להחליף מצבר

מצבר הרכב מספק מתח הפעלה לרכיבים החשמליים השונים: מתנע (סטרטר), מערכת התאורה, מערכת השמע, מזגן ועוד. עם זאת, יש לו נטייה למות בדיוק ברגעים הכי לא צפויים ובינינו, זה לא כל כך נעים למצוא מצבר גמור.
אבל היתרון ברכיב החשמלי הזה הוא שניתן "להחיות" אותו תוך שניות על ידי כבלים והתנעה מרכב אחר.

כדי שלא נצטרך להגיע לרגע הזה, כדאי לזכור שיש כמה סימנים המעידים על מצבר שעומד לסיים את מחזור חייו – כך נדע לזהות אותם.

תאריך התפוגה של המצבר

מחזור חיים ממוצע של מצבר עומד על 3-4 שנים, תלוי כמובן בתכיפות השימוש ובכמות הנסיעות. על גבי המצבר יצוין תאריך הייצור שלו או תאריך ההתקנה ברכב. אם חלפו שלוש שנים מאז התקינו לכם אותו, מומלץ להחליף את המצבר בהקדם ולא להמתין "למכה הבאה".

גובה מים נמוך

ישנם מצברים הפועלים על בסיס מי חומצה וישנם כאלה הפועלים על בסיס ג'ל מוליך. במצברים הפועלים על חומצה, ניתן לראות את גובה הנוזל במדיד מיוחד על גבי המצבר. אם גובה המים נמוך מדי או נמצא מתחת לסף, זה סימן נוסף שהמצבר גמור וכדאי להתקין בהקדם אחד חדש.

הרכב לא מניע / התנעה קשה

סובבתם את המפתח והרכב לא מניע? המכונית מגמגמת בהתנעה? סימן שהמצבר חלש מדי ואין מספיק מתח שיוכל להפעיל את הסטרטר כמו שצריך.

תקתוקים בהתנעה

מנסים להתניע ושומעים תקתוקים? המצבר אומנם חלש אבל מצליח לסובב מעט את הסטרטר – ועדיין, לא מספיק כדי להתניע את הרכב.

סימנים נוספים של היחלשות המצבר

אם ניסיתם להדליק מזגן וגיליתם שהתאורה בלוח המחוונים התעמעמה, סימן שהמצבר חלש מאוד. כמו כן, סימנים נוספים למצבר חלש הם מערכת הסטריאו שמתחילה לגמגם (להידלק ולהיכבות עצמאית תוך כדי נסיעה) או אורות קדמיים חלשים. שימו לב: אם הרכב עמד שבועות ללא התנעה, ייתכן שמכך נובעת התקלה. נסיעה ארוכה אחת עשויה בהחלט להחזיר אותו לפעילות תקינה.

כדי להימנע ממצבים כאלה פשוט כדאי להקדים תרופה למכה: לקראת החורף חשוב לבדוק את תאריך התפוגה של המצבר או את גובה המים, להבחין בסימנים שהזכרנו המעידים על מצבר חלש, ופשוט להיכנס למוסך ולהחליף מצבר בהקדם האפשרי.

 

צרו קשר